Év elején egy országos kutatásomban 835 vezérigazgató, ügyvezető igazgató, cégtulajdonos, gazdasági vezető és HR vezető közül közel négyszáz úgy nyilatkozott, hogy a menedzsment fejlesztésére is szükség van cégüknél az idei évben a hatékonyságnövelés érdekében. A felmérés kitöltői között kisorsolt öt alkalmas vezetői coachingot azonban mindössze 197-en szerették volna megnyerni.
Nem hagyott nyugodni a dolog.
Próbaképp felhívtam néhányat azok közül, akik – bár saját bevallásuk szerint vezetőfejlesztést terveznek 2012-ben – megnyerni sem szerették volna a vezetői coachingot.
Indokaik a teljesség igénye nélkül:
- nem tudom, hogy mi is a coaching, így nem gondoltam, hogy nyereményként bármit kezdhetnénk vele…
- mi a vezetőfejlesztés alatt a tréninget értjük…
- nem tudom, hogy mi a különbség a tréning és a coaching között, mivel annyi tréner jelent meg coachként a piacon…
- hogy néznék a vezérigazgató szemébe, ha nekem HR vezetőként saját coachom lenne, miközben az nálunk csak neki jár…
- nagy a hajtás nálunk, nincs ilyenre időnk…
- nem gondoltam, hogy az én vezetői problémáimon a coaching segíthetne…
Elgondolkoztam a nézőpontjukon, s beláttam, hogy sok tekintetben igazuk van. Bár évek óta egyre “trendibb” a coaching, de igazából kevesen használják. Főként a coachok beszélnek róla, hogy milyen jó és mire is jó.
Sokan évek óta rengeteget teszünk a coaching népszerűsítéséért (jómagam két felsőoktatási intézmény coach szakirányú továbbképzési szakának alapításában vettem részt, az első hazai coaching kutatás és az első országos coaching konferencia szervezése is nevemhez fűződik egy közismert coachcsal együtt többek között, sokat publikálok a témát is érintve, a BKIK Coaching Szemléletű Tanácsadó Szakosztályának alapító és elnökségi tagjaként is igyekszem majd tenni), de úgy látszik, hogy mindez még mindig nem elég.
Felhívtam egy polgármestert, egy multinacionális cég ügyvezető igazgatóját, egy magyar tulajdonú szervezet HR igazgatóját és egy szintén multicég HR vezetőjét, akik számára coachként nyújtottam segítséget. Megkérdeztem őket, hogy segítenének-e abban, hogy egy üzleti reggeli keretében elmondanák saját történetüket, problémáikat és eredményeiket, amelyekben a coaching hasznukra volt. Mindannyian azonnal igent mondtak.
Május 29-én első kézből számolnak be a DÖNTÉSHOZÓK FÓRUMA – Mit adott nekem a COACHING? című esemény keretében többek között arról, hogy
- Nehéz-e a segítségkérés?
- Miként lehet megfelelő szakértő segítséggel sokkal könnyebben leküzdeni a nehézségeket?
- Hogyan lehet ezáltal sokkal eredményesebbnek lenni?
- Miért és hogyan érdemes elindulni az önfejlesztés útján?
- Észreveszik-e mások a változást?
- Hol térül meg a coaching?
Szóba kerül az is természetesen, hogy melyek a leggyakoribb tévhitek és félreértések a coachinggal kapcsolatban.
S hogy miért csinálom mindezt? Számomra annál nagyobb elismerés nem létezik, hogy mind a négy felkért vezető azonnal igent mondott. Márpedig nem megszokott Magyarországon a vezetők nyilvánosság elé történő kiállása annak érdekében, hogy elmondják: valamiben segítségre volt szükségük…
Pedig messze nem vagyunk tökéletesek. S változtatni, fejlődni nem szégyen! Erről is szól az üzleti reggelihez is alapul szolgáló Tükröm, tükröm című tanulmányom a manager magazin májusi számában.